Szkoła zniechęcenia

ZNP obawia się, że nie będzie mógł zrobić strajku ogólnopolskiego.

26.08.2019

Czyta się kilka minut

 / TOMASZ GZELL / PAP
/ TOMASZ GZELL / PAP

Sam pan Broniarz zapowiadał, że (…) musi być referendum, co oznacza, że władze związku nie wiedzą, jak nauczyciele podchodzą do pomysłów strajkowych” – powiedział w poniedziałek rano, nie bez satysfakcji zapewne, minister edukacji Dariusz Piontkowski. I czy się to komuś podoba, czy nie, trudno odmówić jego diagnozie słuszności. Jeśli ktoś spodziewał się wraz z nadejściem nowego roku szkolnego nowej – wieszczonej przecież jeszcze kilka miesięcy temu i przez związkowców, i przez opozycję – erupcji nauczycielskiego niezadowolenia, będzie zawiedziony.

Według ogłoszonych przez Ogólnopolski Między- szkolny Komitet Strajkowy, a przeprowadzonych przez naukowców (m.in. UW i UJ) badań jedynie nieco ponad 40 proc. nauczycieli (w większości strajkujących ubiegłej wiosny) jest za wznowieniem strajku, a 66 proc. skłonnych jest podjąć protest w łagodniejszej niż odejście od tablic formie.


STRAJK NAUCZYCIELI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>

Za tymi – wyglądającymi i tak dość dla nauczycieli optymistycznie – wskaźnikami kryje się fala frustracji i rozczarowania. Frustracji z powodu wiosennej porażki (44 proc. ankietowanych uznaje zawieszenie akcji za błąd, kolejne 20 proc. nie ma w tej sprawie zdania), rozczarowania osamotnieniem. Nietrudno dziś usłyszeć od nauczycieli, że wiosenny strajk kojarzy im się z upokorzeniem: finansową stratą, spodziewanymi skądinąd połajankami ze strony rządzących, ale też mniej spodziewanym hejtem ze strony postronnych. Trudno się więc dziwić ostrożności ZNP (na zdjęciu prezes Sławomir Broniarz): zanim ewentualny strajk się rozpocznie – nie jest wcale pewne, że tak się stanie przed wyborami, jeszcze bardziej wątpliwe, by przybrał formę równie radykalną jak w roku ubiegłym – Związek będzie chciał wysondować nauczycielskie nastroje.

I choć nowy rok szkolny rozpoczyna się z grubsza tak samo jak wiele poprzednich – pod znakiem chaosu, którego ciężar zostanie tym razem przeniesiony na zmagające się z problemem tzw. podwójnego rocznika licea – to dawno już nauczyciele nie wchodzili do sal lekcyjnych z tak ujemnym psychologicznym bilansem jak teraz. ©℗


CZYTAJ TAKŻE

Dr hab. MIKOŁAJ HERBST przed strajkiem nauczycieli: Państwo marnuje właśnie kolejną okazję, by określić, kim ma być nauczyciel przyszłości w przyszłej edukacji.

Marcin Bruszewski, współzałożyciel platformy edukacyjnej „Zwolnieni z teorii”: Nawet gdy uczniowie chcą działać, przychodzą rodzice i nauczyciele i mówią: „Fajne są te wasze projekty, ale z ich powodu nie wystarczy czasu, by przerobić program”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem – nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Trzykrotny laureat… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 35/2019