Reklama

Ładowanie...

Szkoła stawiania pytań

25.10.2006
Czyta się kilka minut
Lekcja religii to nie test z pobożności. Nie chodzi też o to, by konfrontować dzieci z neutralną etyką albo wiedzą o życiu. Lekcja religii ma jedno fundamentalne zadanie: postawić uczniowi (być może po raz pierwszy) pytania egzystencjalne, zaproponować odpowiedzi, powiedzieć o sensie życia i orientacji w nim.
rys. M. Owczarek
R

Religia jest w Niemczech jedynym przedmiotem szkolnym przywołanym w konstytucji, a jednocześnie jedynym, z którego uczniowie mogą zrezygnować. Wynika to nie tylko z faktu, że chodzi o przedmiot znaczący dla kształtowania światopoglądu - tak jest przecież także w przypadku języka niemieckiego, polityki, filozofii czy historii. W Niemczech nauczanie religii nie oznacza ani nauki o religii, ani wspieranej przez państwo działalności misyjnej Kościołów - mimo to można z niego zrezygnować ze względu na sumienie albo wyznanie. Sprawą zasadniczą jest bowiem sprawienie, by wiara stała się zrozumiała nie tylko intelektualnie, ale także egzystencjalnie.

Nić wiodąca

Zdaniem synodu biskupów niemieckich w Würzburgu (1974 r.) nauczanie religii ma budzić pytania dotyczące Boga, świata, sensu i wartości życia, a także zasad postępowania...

14119

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]