Reklama

Szkoda

Szkoda

01.04.2014
Czyta się kilka minut
„TP” 8 / 2014
W

W numerze z 23 lutego br. ukazał się felieton red. Pawła Reszki o zapomnianych uczonych polskich („Ryba na jeleniu”). Uwagi tam zawarte są słuszne, szkoda tylko, że czytelnik dowie się o prof. Janie Czochralskim kilku rzeczy niesprawdzonych. Zarzuty, że „mieszkał wygodnie” i miał „papiery obywatela III Rzeszy” są wielce krzywdzące; drugi nie jest poparty żadnymi dowodami (wręcz przeciwnie – Czochralscy nie figurują na liście obywateli Rzeszy zamieszkałych w Warszawie, co wykazała kwerenda w polskich archiwach). A „gorąca prośba prezydenta Mościckiego”, by Czochralski wrócił do Warszawy, była tylko legendą polskiego wywiadu na użytek zbyt dociekliwych dziennikarzy.
Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby czytelnik „Tygodnika Powszechnego” znał dobrze postać prof. Czochralskiego i potrafił właściwie odczytać słowa felietonu. A tak nie jest. Niestety, słuszną uwagę, iż „obchody [...

1701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]