Reklama

Ładowanie...

Szimini

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska, 9, 1 - 11, 47
M

Mojżesz i Aaron wysłuchali Boga, który wyliczył im pokaźną listę stworzeń, których nie wolno spożywać: zajęcy, węgorzy, łąbędzi, płazów i węży. Na koniec powiedział: "Tać jest ustawa około bydła, i ptastwa, i wszelkiej duszy żywej, która się rucha w wodach, wszelkiej duszy żywej, która się czołga po ziemi. Ku rozpoznaniu między nieczystem i między czystem, a między zwierzęty, których się jeść godzi, i między zwierzęty, których się jeść nie godzi" (11, 46-47). Pojęcia czyste/nieczyste odnoszą się do jadła, naczyń, kobiet po urodzeniu dzieci, plagi trądu, zarazy. Jest ta opozycja stosowana bardzo szeroko i odgrywa wielką rolę w prawie żydowskim. Problem koszeru jest dla wspólnoty żydowskiej wyjątkowo ważny. Można powiedzieć, właściwe jedzenie i naczynia w praktyce oddzielają Żydów od reszty ludzi, uniemożliwiają normalne międzywyznaniowe życie społeczne czy towarzyskie....

4428

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]