Reklama

Szczyty i zgrzyty

Szczyty i zgrzyty

11.06.2013
Czyta się kilka minut
Jeszcze nigdy polski himalaizm nie rozpalał aż takich emocji jak po tragedii na Broad Peak.
5

5 marca, między godz. 17 a 18, czwórka Polaków – Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka – wchodzi na położony w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Kilkadziesiąt godzin później do Polski dociera informacja, że Kowalski i Berbeka zginęli. Burza medialna wykracza poza środowisko górskie.
Pierwszy taki naród
W Himalajach Polacy pojawiają się dopiero kilkanaście lat po tym, jak zdobyto ostatni ośmiotysięcznik. Późno, ale z wielkimi ambicjami. Rozbudza je Andrzej Zawada: chce dopisać polskie nazwiska do list pierwszych zdobywców ośmiotysięczników, dokonując pionierskich wejść zimowych. 17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stają na Mount Evereście. W latach 80. Polacy zdobywają zimą połowę ośmiotysięczników, wszystkie jednak w Himalajach i Nepalu.
Dopiero na przełomie 1987/88 r. Zawada kieruje wyprawą na drugi szczyt...

6603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]