Reklama

Szaleństwo świata

Szaleństwo świata

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Ewa Szumańska (1921–2011) – aktorka, pisarka, podróżniczka, dziennikarka radiowa. Jej skecz „Z pamiętnika młodej lekarki” emitowany od 1975 r. w Polskim Radiu – występowała z Janem Kaczmarkiem jako duet lekarka–pacjent – bił rekordy popularności.
Z

Zaangażowana w pierwszą Solidarność, po weryfikacji, jakiej poddano dziennikarzy na początku stanu wojennego, została usunięta z anteny. Odmówiono jej też paszportu. Miejsce skeczów radiowych zajęły felietony pisane dla „Tygodnika Powszechnego”, publikowane przez następne dekady. Miejsce nowych podróży – przeglądanie opasłych brulionów z notatkami z dawnych wypraw.
„Przyszło mi więc do głowy – pisała Szumańska – aby z moich podróży wykroić wszystko to, co Francuzi określają mianem bizarre (a jest w tym nieprzetłumaczalnym słowie i groza, i dziwaczność, i okrucieństwo, i groteska), aby pozbierać te wszystkie mgnienia, kiedy świat ukazywał mi swoją niezborność, pogmatwanie, horror, drwinę, obcość, koślawość”. Summa podróży sporządzona pod kątem absurdu miała być paradoksalną terapią, wyegzorcyzmowaniem świata bliskiego, który też stał się nagle obcy i absurdalny. W ten...

2850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]