Reklama

System karze ofiary

System karze ofiary

05.06.2006
Czyta się kilka minut
Nieodwołany do tej pory pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej, by za złe zachowanie zostawiać ucznia na drugi rok w tej samej klasie, wydaje się być projektem bardziej politycznym niż pedagogicznym. Jak w krzywym zwierciadle odbija się w nim jednak twierdzenie, rozpowszechnione przez ruch studencki 1968 r., że nie ma nic równie politycznego jak wychowanie młodzieży.
fot. P. Ulatowski /visavis.pl
P

Pomysł ten jest nie tyle przejawem mądrej troski o edukację, traktowaną jako dobro wspólne, ile zapotrzebowania politycznego na realizację populistycznych haseł wyborczych, zwłaszcza hasła "rewolucji moralnej". Jest poza tym propozycją wyjątkowo nieprofesjonalną, która pozornie tylko rozwiązuje problemy i znacząco odbiega od ideałów pedagogiki humanistycznej.

Zmienisz się, bo ja ci to mówię...

Po pierwsze, jest to pomysł oparty na fałszywej diagnozie. Nie wiadomo zresztą do końca, czy dotyczy on "złego zachowania" młodzieży, czy niewydolności wychowawczej szkoły. Jeżeli "złego zachowania", jakie przesłanki miałyby być podstawą do negatywnych uogólnień na ten temat? Można się obawiać, że należą do nich kwestie drugorzędne (zachwianie autorytetu szkoły, polegające na większej śmiałości uczniów wobec nauczycieli i mniejszym...

10220

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]