Reklama

Ładowanie...

Symfonia przemijającego czasu

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Jubileusz jest świętem, a spotkanie z dobrą muzyką dostarcza niezapomnianych przeżyć. Ale kiedy skończył się koncert w rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera, zrobiło mi się dziwnie smutno.
N

Nie wiem, czy dlatego, że czytam ostatnio eseje Ortegi y Gasseta (i mam wrażenie, że od osiemdziesięciu z górą lat nic się nie zmieniło), czy po prostu dlatego, że przestała brzmieć muzyka - piękna, introwertyczna, dramatyczna, narracyjna, wymagająca skupienia, dostarczająca niecodziennych wzruszeń. Niecodziennych tym bardziej, że bezpośrednie z nią spotkanie jest możliwe tylko od święta. Niestety.

Koncert rozpoczęło orkiestrowe “Hommage a Johannes Brahms" z 1982 roku - znak fascynacji Krzysztofa Meyera, napisany na zamówienie miasta Hamburg w 150. rocznicę śmierci niemieckiego kompozytora. Utwór barwny, który otwiera cytat z “I Symfonii" Brahmsa, a który wypełniają wariacyjne motywy zbudowane wokół liter jego nazwiska (B-re-a-h-mi-es / b-d-a-h-e-es). Poznańskie wykonanie jeszcze bardziej uwypukliło Brahmsowski charakter tej muzyki. Uderzał zwłaszcza początek...

5956

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]