Reklama

Symfonia przemijającego czasu

Symfonia przemijającego czasu

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Jubileusz jest świętem, a spotkanie z dobrą muzyką dostarcza niezapomnianych przeżyć. Ale kiedy skończył się koncert w rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera, zrobiło mi się dziwnie smutno.
N

Nie wiem, czy dlatego, że czytam ostatnio eseje Ortegi y Gasseta (i mam wrażenie, że od osiemdziesięciu z górą lat nic się nie zmieniło), czy po prostu dlatego, że przestała brzmieć muzyka - piękna, introwertyczna, dramatyczna, narracyjna, wymagająca skupienia, dostarczająca niecodziennych wzruszeń. Niecodziennych tym bardziej, że bezpośrednie z nią spotkanie jest możliwe tylko od święta. Niestety.

Koncert rozpoczęło orkiestrowe “Hommage a Johannes Brahms" z 1982 roku - znak fascynacji Krzysztofa Meyera, napisany na zamówienie miasta Hamburg w 150. rocznicę śmierci niemieckiego kompozytora. Utwór barwny, który otwiera cytat z “I Symfonii" Brahmsa, a który wypełniają wariacyjne motywy zbudowane wokół liter jego nazwiska (B-re-a-h-mi-es / b-d-a-h-e-es). Poznańskie wykonanie jeszcze bardziej uwypukliło Brahmsowski charakter tej muzyki. Uderzał zwłaszcza początek...

5956

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]