Reklama

Świętować rzadziej, a lepiej

Świętować rzadziej, a lepiej

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Od 30 listopada 2003 r. katolicy w Polsce oprócz niedziel świętować winni tylko sześć dni: Boże Narodzenie, Dzień Bożej Rodzicielki (1 I), Objawienie Pańskie (6 I), Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP (15 VIII) i Wszystkich Świętych (1 XI). Jakie zatem święta przestają być nakazane?.
D

Dwojakie. Najpierw te, które i tak od dawna kościelnie nie obowiązują, o czym w parafiach informuje się rzadko, narażając opuszczających Mszę na formalne grzechy. Są to dni: św. Szczepana (26 XII), Poniedziałek Wielkanocny, Poniedziałek Zielonych Świąt. Przestają też wiernych obowiązywać święta dawno zniesione przez władze państwowe: Niepokalane Poczęcie (8 XII), Matki Boskiej Gromnicznej (2 II), św. Piotra i Pawła (29 VI).

Nieobowiązkowy obowiązek

To, że ",w Polsce w okresie komunizmu niektóre święta nakazane stały się dniami pracy - napisali biskupi w najnowszym swym liście, czytanym w kościołach w niedzielę, 23 listopada - powodowało u wiernych wątpliwości sumienia, a praca w te dni niejednokrotnie uniemożliwiała świętowanie wielkich wydarzeń zbawczych". Autorzy tych słów nie wyjaśniają, dlaczego wątpliwości takie nękać...

10885

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]