Reklama

Światy Witolda Lutosławskiego

Światy Witolda Lutosławskiego

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Muzyka w „Tygodniku”
P

Portret artysty, który urodził się w roku 1913, roku premiery „Święta wiosny” Strawińskiego, a zmarł 81 lat później, współtworząc język muzyczny XX wieku: i awangard, i powrotu do emocji oraz klasycznego piękna.

Obraz kompozytora, który stworzył odrębny, własny, wyraźnie rozpoznawalny styl, a pytany o przynależność do współczesnych mu kręgów czy szkół, odpowiadał zdecydowanie: „Jestem samotnym wilkiem”.

Alfabet Lutosławskiego, czyli od „A-awangardowości” („nie antyawangardowość i nie awangardowość”), poprzez m.in. „jacht”, „odmowę”, „ordery”, „talent” i „wiotkie faktury”, aż po „Zimermana Krystiana”.

Kim był Derwid, czyli o Lutosławskim – autorze przebojów Mieczysława Fogga, Ireny Santor, Kaliny Jędrusik, muzyki teatralnej i radiowej... I o tym, jak po wojnie musiał komponować socrealistyczne...

1137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]