Reklama

Światy równoległe

Światy równoległe

12.12.2016
Czyta się kilka minut
Niesamowita książka. Łączy emocje najbardziej osobiste z refleksją antropologa, opowiada o światach rozdzielonych niewidzialnym murem, które spotkały się w jednej biografii.
Z

Zebraliśmy się ostatnio razem z okazji twoich urodzin. Wnuki, prawnuki. »9 maja 1945 roku byłem sam jak palec« – powiedziałeś z jakimś nieśmiałym, jak zawsze ty, niedowierzaniem. »A dzisiaj, spójrzcie – dzisiaj odbudowałem rodzinę«”. Adresatem tych słów, i w ogóle całej prowadzonej w drugiej osobie narracji, jest ojciec autorki, Marek Sznajderman, lekarz kardiolog. Urodzony w 1929 r., syn Amelii z Rozenbergów i Ignacego (wcześniej Izaaka) Sznajdermana, również lekarza, neurologa. Ich historia tworzy żydowską połowę opowieści, a ta połowa też rozpada się na dwie części. Pierwsza dotyczy zasymilowanej, zamożnej rodziny Rozenbergów (czy Rosenbergów), właścicieli pięknej willi w Miedzeszynie, i jest dobrze udokumentowana. Wspaniałe fotografie, które przetrwały wojnę za oceanem, układają się w historię o szczęśliwych, jasnych i bezpiecznych latach Marka i jego braciszka Alusia. Na temat...

2781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]