Reklama

Światło ciemnej nocy

Światło ciemnej nocy

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Dziedzina mitu to miejsce, gdzie zasada braku sprzeczności nie obowiązuje. Ale wchodzenie w tę dziedzinę nie jest wcale wstępowaniem w ciemność, pogrążaniem się w chaosie i destrukcji.
C

Czy raczej: tylko wstępując w chaos, destrukcję i ciemność można “uchwycić w rzeczywistości jedno jedyne zjawisko, które możemy nazwać Hermesem albo Dionizosem, albo Izydą, albo Ozyrysem i wokół tego zjawiska skoncentrować wielorakie bogactwo motywów". Podróż w dziedzinę mitu to podróż “poza racjonalną inteligencję". Ta podróż jest nieodzowna, bo oferuje nam poznanie najwyższej prawdy. Mit oświetla światło. Sam rozum nie mógłby nigdy tego dokonać.

***

“Światło nocy", obszerny esej Pietra Citati, jednego z najznakomitszych współczesnych włoskich eseistów, kończy się w zaskakujący sposób: opisem schizofrenii. Ten opis jest empatyczny do bólu i przerażający. Schizofrenikowi, pisze Citati, “cały świat okazuje się jedynie pustym i absurdalnym spektaklem teatralnym. Rośliny i kwiaty, które niegdyś niosły mu pociechę, wyglądają teraz jak tekturowe...

8804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]