Reklama

Ładowanie...

Świat, w którym żyję

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Zygmunt Kubiak: - Cesarstwo rzymskie rządziło metodą podboju, ale starało się to robić jak najmniej krwawo. Jeśli ktoś stara się jak najmniej krwi rozlewać, to już jest dla mnie dużo, ponieważ historię ludzkości w ogóle uważam za okropną.
T

TOMASZ FIAŁKOWSKI: - Wydane niedawno ,,Dzieje Greków i Rzymian" zamykają Pana trylogię antyczną: najpierw mitologia, potem literatura, teraz historia. Czy pisząc ,,Mitologię Greków i Rzymian" wiedział Pan już, że będzie miała ciąg dalszy?

ZYGMUNT KUBIAK: - Ten zamysł ukształtował się podczas pisania “Mitologii". Zainteresowania mitologią grecką i rzymską towarzyszyły mi przez całe moje świadome życie, jednak ośmieliłem się rozpocząć pracę nad książką dopiero wtedy, gdy zwrócił się do mnie z zamówieniem wydawca, Świat Książki. Mniej więcej w połowie tej pracy pomyślałem, że warto by napisać część drugą poświęconą literaturze i część trzecią, najbardziej ogólną, o historii.

Powiedziałem kiedyś, że w dzieciństwie wyemigrowałem nad Morze Śródziemne. W Polsce jest mi naprawdę drogie i bliskie to, co w niej śródziemnomorskie,...

20235

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]