Reklama

Świadek

Świadek

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Saga Świętego Jura spisana w roku 1946 przez syna rabina Lwowa - to poruszające świadectwo ma mocny walor autentyzmu. Kurt I. Lewin, rocznik 1925, najstarszy syn dr. Jecheskiela Lewina, rabina lwowskiej synagogi postępowej, spisywał swoje wspomnienia zaraz po wojnie, w pierwszej połowie roku 1946, najpierw w obozie dla żydowskich dipisów we włoskim Lido di Roma, potem w porcie La Spezia, na pokładzie statku oczekującego (przez dwa miesiące!) na pozwolenie wypłynięcia do Palestyny, wreszcie w kibucu Tel-Jicchak. Spisywał je ołówkiem, po polsku, językiem precyzyjnym i wstrzemięźliwym, tym mocniej wydobywającym dramatyzm wydarzeń. Wspomnienia Lewina ukazały się dotąd tylko raz, na wiosnę 1947, w Izraelu, w przekładzie hebrajskim. Oryginał publikowany jest po raz pierwszy.
"

"Moją książkę poświęcam cieniom zamordowanych w fabrykach śmierci, poświęcam ofiarom pogromów, poświęcam memu Ojcu zamordowanemu w więzieniu lwowskim, w Brygidkach, poświęcam Matce żywcem spalonej w obozie Janowskim" - czytamy w zakończeniu wstępu z 1946 roku. Wcześniej Lewin pisze, że chce umożliwić czytelnikowi wniknięcie w to, co przechodził Żyd w "nowej Europie Hitlera", chce, by jego książka była oskarżeniem narodu niemieckiego. Prócz jednak martyrologii - a są tu karty prawdziwie wstrząsające, jak opis masakry Żydów po zajęciu Lwowa przez Niemców, podczas której zginął rabin Lewin, czy rozdział o obozie Janowskim - szczególnie ważne wydają się dwa wątki.

Pierwszy i najistotniejszy dotyczy ludzi, którym autor zawdzięcza ocalenie. Byli nim bracia Szeptyccy: Andrzej (1865-1944), metropolita grecko-katolicki Lwowa, wielka postać XX-wiecznego Kościoła,...

4570

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]