Reklama

Superszczyt, marne efekty

Superszczyt, marne efekty

12.06.2007
Czyta się kilka minut
Heiligendamm - mały lecz luksusowy kurort nad niemieckim Bałtykiem - przejdzie do historii jako miejsce, które gościło super-szczyt. Siedem najbogatszych krajów Zachodu: USA, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Japonia i Kanada, spotkało się tu z Rosją na corocznym, tak zwanym Szczycie G-8. A wszystko to sprowadziło się do potężnego politycznego show, urządzonego za bajeczną sumę: wiele ponad 100 mln euro. Za samo tylko ogrodzenie ze stali i drutu kolczastego, chroniące uczestników szczytu przed demonstrantami, niemieccy podatnicy musieli zapłacić, bagatela, 12 mln euro.
Z

Za ośmioma przywódcami krajów podążyły dziesiątki tysięcy demonstrantów z całej Europy, by oprotestować praktycznie wszystko. Starli się oni z całymi regimentami policji, a w starciach, jak się szacuje, rannych zostało do tysiąca ludzi i to zanim jeszcze szczyt się zaczął. O tym politycznym cyrku pisało sześć tysięcy dziennikarzy z całego świata. W trójkącie między politykami, demonstrantami i prasą wytworzyła się medialna bańka, nadęta jak chyba nigdy dotąd.

Długa była lista lęków, które przywieźli ze sobą demonstranci. Ważyły się tu jakoby losy świata. Ośmiu najpotężniejszych przywódców krajów miało tu jakoby uknuć spisek, by jeszcze bardziej zdominować świat. Globalizacja jest jakoby wykorzystywana do tego, by bogaci panowali nad biednymi. Większość z tych oskarżeń to stek ideologicznie nacechowanych nonsensów. Rzecz jasna, pewne problemy świata były...

1487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]