Reklama

Superprzeciwciało

Superprzeciwciało

19.07.2021
Czyta się kilka minut
W „Nature” Tyler Starr i współpracownicy opisali immunoglobulinę, która wiąże wiele wariantów wirusa SARS-CoV-2, a nawet inne koronawirusy.
S

Superprzeciwciało S2H97 zostało wybrane spośród 12 innych wyizolowanych od osób, które przeszły infekcję. Wszystkie atakują fragment kluczowego dla infekcji ludzkich komórek białka S. Ta molekuła podlega wielu zmianom i mutacjom, a to niesie ryzyko oporności wirusa na dotychczasowe terapie. Niedawno w związku z nowymi wariantami wirusa jeden z leków – przeciwciało Bamlanivimab – stracił rekomendację amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Ale nowo odkryte przeciwciało atakuje wcześniej niedostrzegany fragment białka wirusa, wspólny dla wielu wariantów. Odkrycie S2H97, które okazało się również skuteczne w prewencji infekcji u chomików, daje szanse na powstanie uniwersalnej szczepionki na różne warianty i rodzaje koronawirusów – także przyszłe.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]