Reklama

Sukces lub krótki odpoczynek

Sukces lub krótki odpoczynek

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Spadek złotego przybrał takie rozmiary (przez pół roku złoty stracił do podstawowych walut około 50 proc.), że stało się to już zmartwieniem nie tylko posiadaczy kredytów i opcji walutowych. Poprzez gwałtowny wzrost kosztów materiałów (paliwa!) z importu, słaby złoty zaczął także negatywnie oddziaływać na i tak zmniejszającą się produkcję. Mimo to NBP uznał - a co gorsza, oświadczył to publicznie - że interwencja walutowa jest zbyt ryzykowna.
N

Niebezpieczeństwa nie bał się jednak rząd i zaczął upłynniać na rynku zasoby euro pochodzące z dotacji unijnych. Zaczął to robić w chwili, kiedy euro o mało nie przebiło granicy 5 zł. I okazało się, że wstrzyknięcie na rynek nawet stosunkowo niewielkich ilości waluty może nie tylko zahamować dalszą deprecjację złotego, ale nawet odwrócić dotychczasowy trend. Po czterech dniach (nie licząc weekendowej przerwy) złoty umocnił się bowiem w stosunku do euro o ponad 20 gr.

Za wcześnie jest wnioskować, czy rząd "trafił idealnie w tempo", interweniując w momencie, w którym złoty doszedł do swojego minimum, czy też jest to (co, niestety, bardziej prawdopodobne) tylko okresowa zmiana, po której może dojść do ponownego osłabiania złotego, kiedy zaniknie efekt rządowej sprzedaży walut.

Ważne jest jednak to, że gospodarka dostała pewien czas oddechu od...

1530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]