Reklama

Strzępy Księgi

Strzępy Księgi

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Marek Edelman: I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE - "Od ponad ćwierć wieku Marek Edelman mówi do mnie o przeszłości - pisze na końcu tej książki Paula Sawicka. - Słucham też, jak odpowiada na pytania ludzi ciekawych relacji świadka historii.
A

A kiedy wychodzą, nieodmiennie słyszę: »Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość?... O miłości w getcie ktoś powinien zrobić film. To ona pozwalała trwać«". Nie wiem, czy ktoś zdoła taki film stworzyć. Dobrze, że myśl o nim stała się impulsem do opowieści, którą Paula Sawicka zapisała. Opowieści porwanej i nieciągłej, skupionej na konkretnych ludziach i fragmentach ich losów - tak jak je zapamiętał narrator.

"Za wami są instytucje, organizacje, rządy, a nawet całe państwa. Za mną jest nicość. Nicość, w którą odeszły setki tysięcy ludzi, których odprowadzałem do wagonów... mam obowiązek czuwać, żeby pamięć o nich nie zaginęła" - mówił przed czterema laty Marek Edelman do zgromadzonych w Warszawie działaczy organizacji wspierającej pamięć o Holokauście. Dalej zaś przeciwstawiał dwie wizje: jedną, która tworzy z ludzi bezkształtną masę pleców...

4226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]