Reklama

Strzępy Księgi

Strzępy Księgi

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Marek Edelman: I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE - "Od ponad ćwierć wieku Marek Edelman mówi do mnie o przeszłości - pisze na końcu tej książki Paula Sawicka. - Słucham też, jak odpowiada na pytania ludzi ciekawych relacji świadka historii.
A

A kiedy wychodzą, nieodmiennie słyszę: »Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość?... O miłości w getcie ktoś powinien zrobić film. To ona pozwalała trwać«". Nie wiem, czy ktoś zdoła taki film stworzyć. Dobrze, że myśl o nim stała się impulsem do opowieści, którą Paula Sawicka zapisała. Opowieści porwanej i nieciągłej, skupionej na konkretnych ludziach i fragmentach ich losów - tak jak je zapamiętał narrator.

"Za wami są instytucje, organizacje, rządy, a nawet całe państwa. Za mną jest nicość. Nicość, w którą odeszły setki tysięcy ludzi, których odprowadzałem do wagonów... mam obowiązek czuwać, żeby pamięć o nich nie zaginęła" - mówił przed czterema laty Marek Edelman do zgromadzonych w Warszawie działaczy organizacji wspierającej pamięć o Holokauście. Dalej zaś przeciwstawiał dwie wizje: jedną, która tworzy z ludzi bezkształtną masę pleców...

4226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]