Reklama

Stres cieplny: gorący temat

Stres cieplny: gorący temat

16.11.2020
Czyta się kilka minut
Palącym wyzwaniem dla nauki staje się zrozumienie, w jaki sposób człowiek przystosowuje się do upału, i odkrycie skutecznych metod ochładzania ludzkiego organizmu.
F

Fale upałów, coraz częstsze w związku z trwającymi zmianami klimatycznymi, nie tylko wywołują na całym świecie susze i pożary – powodują także bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia. Skalę tego zagrożenia obrazują dane z sierpnia 2003 r. – tylko w ciągu jednego upalnego tygodnia w Paryżu zmarło 12 tys. osób, co oznaczało wzrost śmiertelności o blisko 150 proc.

Dlatego coraz bardziej palącym wyzwaniem dla nauki staje się zrozumienie, w jaki sposób człowiek przystosowuje się do upału, i odkrycie skutecznych metod ochładzania ludzkiego organizmu. Wiadomo, że na stres cieplny najbardziej narażone są osoby starsze, a także pracownicy fizyczni, żołnierze, sportowcy czy strażacy, ale nie w każdym przypadku zagrożenie będzie miało dokładnie takie samo podłoże.

Jedno z badań przeprowadzonych na strażakach wykazało, że w przypadku tej ostatniej grupy zawodowej problemem nie jest ani odwodnienie organizmu (uczestniczący w akcjach dbali zazwyczaj o przyjęcie odpowiedniej ilości płynów), ani nawet ciepło pochodzące z płomieni. Strażakom najbardziej zagraża ciepło wydzielane z powodu wysiłku fizycznego.


Czytaj także: Susze, które doświadczają Polskę, Republikę Południowej Afryki i Syrię, różnią się wyłącznie stopniem nasilenia. W każdym zakątku świata brak wody wygląda podobnie i niesie ze sobą katastrofalne skutki.


 

Optymistyczne wnioski płyną z badań dotyczących zdolności ciała do przystosowania się do upałów – wystarczą dwie godzinny dziennie pracy przez tydzień w wysokiej temperaturze, by organizm zaczął się do niej adaptować i sprawniej radził sobie z odprowadzaniem ciepła. Proces ten może jednak zakłócać wszechobecna klimatyzacja. Jeśli temperatura nie przekracza 40 stopni, lepiej ją zastąpić wiatrakami chłodzącymi lub polewaniem ciała wodą. Jak wykazały inne badania, te metody chłodzenia ciała w większości sytuacji mogą być równie wydajne, a generują znacznie mniejsze koszty środowiskowe i finansowe.


Czytaj także: Wiele zasobów na Ziemi wyczerpuje się bezpowrotnie. Dobrze jest móc myśleć o wodzie jak o zasobie wspólnym i odnawialnym.


 

Te ostatnie i tak są nieuniknione. Szacuje się, że w 2100 roku z powodu podwyższonej temperatury globalny czas pracy skróci się o 2.2 proc., co rocznie generować będzie ponad 2 biliony dolarów strat.

Na podstawie Science.com

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]