Reklama

Strategia niespiesznego przechodnia

Strategia niespiesznego przechodnia

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Jerzy Stempowski: NOTATNIK NIESPIESZNEGO PRZECHODNIA
T

Tej książki dotąd nie było, mimo że jej autor zmarł 43 lata temu. Po raz pierwszy zebrano wszystkie teksty, które Stempowski opublikował od kwietnia 1954 r. na łamach „Kultury” pod tytułowym nagłówkiem.

Formuła „Notatnika niespiesznego przechodnia” jako rubryki na łamach miesięcznika Jerzego Giedroycia była szeroka i pojemna. Czasem wypełniał ją jeden esej, czasem kilka tekstów – esej i krótkie recenzje albo noty poświęcone bieżącym wydarzeniom. Recenzja z „Tkanki ziemi” Kazimierza Wierzyńskiego przybrała postać listu do autora, a w szkicu o operze Arnolda Schönberga „Mojżesz i Aron” Stempowski umieścił fragmenty własnego przekładu libretta. Niekiedy „Notatnik” stawał się dziennikiem podróży: do Niemiec, Austrii, Holandii, Włoch.

Przygotowując dla Instytutu Literackiego „Eseje dla Kassandry” (1961), Stempowski włączył do nich niektóre z „Notatników”,...

4019

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]