Reklama

Stawiam na Obamę

Stawiam na Obamę

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Joseph E. Stiglitz: System wyborczy w USA zbudowany jest tak, że pretendent do urzędu - czy prezydenta kraju, czy szeryfa - składa obietnice biznesowi i w zamian dostaje pieniądze na kampanię. Tymczasem Barack Obama zbiera niewielkie datki od wielu milionów darczyńców. Więc zobowiązuje się wobec tych milionów. Rozmawiał Teodor Ptach
T

Teodor Ptach: Republikanin John ­McCain versus Demokrata Barack Obama: od kilku dni wiemy, że tak właśnie będzie wyglądać listopadowy pojedynek o Biały Dom. Którego z nich Ameryka potrzebuje bardziej?

Joseph E. Stiglitz: Bezwzględnie Obamy. Morze argumentów przelało się w debacie na temat tego, co wniesie nowa prezydentura. Wnioski sprowadzają się do tego, że McCain to starsza kopia prezydenta George’a W. Busha, a czarnoskóry senator z Illinois to odmłodzona podobizna Billa Clintona. Choć nie do końca zgadzam się z takim uproszczeniem, to w tej sytuacji wybór jest prosty. Dla Stanów Zjednoczonych lepsza jest kontynuacja tradycji clintonowskiej. Obama może się nawet okazać lepszy od Clintona.

A co przemawia przeciwko Johnowi McCainowi?

Jak powiedziałem, jest on niczym więcej jak kopią Busha....

9781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]