Reklama

START II, czyli dawnych kronik czar

START II, czyli dawnych kronik czar

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Kiedy w 1991 r. prezydenci Bush senior i Gorbaczow podpisywali pierwszy układ między USA a ZSRR o redukcji strategicznych arsenałów nuklearnych (zwany START), był to jeden z symboli końca "zimnej wojny".
S

Stany i istniejący jeszcze Związek Sowiecki były niekwestionowanymi mocarstwami, które wyznaczały zasady gry politycznej w skali globu. Dziś żadne z tych porównań nie ma sensu. Nie tylko dlatego, że Rosja nie ma ułamka tej siły, którą dysponował ZSRR, a Stany walczą ze spadkiem swej globalnej pozycji. Dzisiaj nie ma już po prostu tandemu amerykańsko-rosyjskiego, który stanowiłby strategiczny punkt odniesienia dla reszty państw. Tymczasem ceremonia w Pradze w minionym tygodniu - podpisanie układu nazwanego START II, a przewidującego ograniczenie arsenałów atomowych USA i Rosji - miała w sobie coś ze starych kronik, na których utrwalono dobre wspomnienia z przeszłości. Prezydent Miedwiediew chciał widzieć w niej dowód na powrót Rosji do głównego roli partnera/rywala (niepotrzebne skreślić) Stanów Zjednoczonych. Prezydent Obama z kolei marzył o tym, aby kompromis z Rosją był -...

2498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]