Reklama

Stare i nowe myślenie o Kościele

Stare i nowe myślenie o Kościele

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Niektórzy krytycy Franciszka zarzucają mu, że więcej mówi, niż robi. Czy jednak od zmiany mentalności nie zaczyna się każda reforma? I jak zmieniać myślenie?
Spotkanie Franciszka z członkami Kurii Rzymskiej. Sala Klementyńska, Watykan, 22 grudnia 2014 r. Fot. OSSERVATORE ROMANO / EPA / PAP
R

Rzeczywistość nie jest idealna, chcemy, by było lepiej. Znużeni wciąż tak samo nieprzyjemnie skrzypiącym kieratem życia, potrzebujemy nowego początku, zmiany. Na początku roku, gdy świeża jest jeszcze pamięć narodzenia i objawienia się Pana, to wezwanie do zmiany brzmi wyraźniej niż zwykle.
Oto pierwsze słowa Jezusa zapisane w najstarszej Ewangelii, według Marka, objawiają samą istotę jego przesłania: „Czas się wypełnił, przybliżyło się panowanie Boga, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15).
Przemiana umysłu
Kluczowe wezwanie Mistrza, tłumaczone zwykle „nawracajcie się”, w swym oryginalnym brzmieniu – metanoeite – jest wezwaniem do przemiany umysłu, zmiany myślenia. Jezusowi nie chodzi więc wcale o napięcie woli i powzięcie mocnych postanowień, ani tym bardziej o natychmiastową – i przez to prawdopodobnie bezmyślną – zmianę...

12001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]