Reklama

Stare i nowe myślenie o Kościele

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Niektórzy krytycy Franciszka zarzucają mu, że więcej mówi, niż robi. Czy jednak od zmiany mentalności nie zaczyna się każda reforma? I jak zmieniać myślenie?
Spotkanie Franciszka z członkami Kurii Rzymskiej. Sala Klementyńska, Watykan, 22 grudnia 2014 r. Fot. OSSERVATORE ROMANO / EPA / PAP
R

Rzeczywistość nie jest idealna, chcemy, by było lepiej. Znużeni wciąż tak samo nieprzyjemnie skrzypiącym kieratem życia, potrzebujemy nowego początku, zmiany. Na początku roku, gdy świeża jest jeszcze pamięć narodzenia i objawienia się Pana, to wezwanie do zmiany brzmi wyraźniej niż zwykle.
Oto pierwsze słowa Jezusa zapisane w najstarszej Ewangelii, według Marka, objawiają samą istotę jego przesłania: „Czas się wypełnił, przybliżyło się panowanie Boga, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15).
Przemiana umysłu
Kluczowe wezwanie Mistrza, tłumaczone zwykle „nawracajcie się”, w swym oryginalnym brzmieniu – metanoeite – jest wezwaniem do przemiany umysłu, zmiany myślenia. Jezusowi nie chodzi więc wcale o napięcie woli i powzięcie mocnych postanowień, ani tym bardziej o natychmiastową – i przez to prawdopodobnie bezmyślną – zmianę...

12001

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]