Reklama

Stan pogorączkowy

Stan pogorączkowy

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Krzysztof Koseła, socjolog: Polscy nastolatkowie ostygli w uczuciach patriotycznych, ale nie religijnych. I przestali być sobkami. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz
E

Elżbieta Isakiewicz: Jest rok 1999. Międzynarodowe Towarzystwo Edukacyjne bada poziom wiedzy obywatelskiej i postawy nastolatków wobec spraw publicznych w 28 krajach świata. Zimą 2000 r. na zamkniętym spotkaniu badaczy ogłaszane są wyniki polskich uczniów. I...?

Krzysztof Koseła: Przecieram oczy ze zdumienia. Polscy gimnazjaliści byli na pierwszym miejscu. Lepiej od swoich rówieśników z pięciu kontynentów wiedzą, do czego służą związki zawodowe, po co jest ONZ i jakie są podstawowe prawa człowieka. Myślałem, że wybuchnie sensacja, że polskie media wpadną w zachwyt. Ale badanie przeszło niezauważone.

Dlaczego?

Sukces był za duży, żeby go udźwignąć. W Polsce panowała wtedy atmosfera niedowierzania, że tu się cokolwiek może powieść.

Jakim cudem gorsi od naszych okazali...

18832

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]