Reklama

Rosja w pułapce wiecznej tajemnicy

Rosja w pułapce wiecznej tajemnicy

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Wielu ludzi z Zachodu sądzi, że właściwy Rosji sposób widzenia świata czyni z niej nieprzeniknioną zagadkę. Czy to prawda?
Władimir Putin w cerkwi w Otradnoje koło Woroneża. Boże Narodzenie w obrządku wschodnim, 7 stycznia 2015 r. Fot. Alexei Druzhinin / AP / EAST NEWS
R

Rosyjska klasyka głosi, że „prawdę” da się wyrazić tylko treściami metafizycznymi, teologicznymi, a jej poznanie musi mieć charakter ponadrozumowy i irracjonalny. „Rosji rozumem się nie pojmie” – ile razy to słyszeliśmy?
Czy faktycznie rosyjska historia jest rozdarta, intuicyjna i zbudowana z paradoksów? W Rosji wciąż mamy do czynienia z silnym poczuciem odrębności, wyjątkowości względem reszty Europy. Poczucie to, zakorzenione w mentalności i kulturze, także dziś przejawia się w poczuciu szczególnego posłannictwa, jakie Rosja ma rzekomo do spełnienia, oraz w religijno-duchowym sposobie przeżywania własnych dziejów, przy równoczesnej ujemnej ocenie zachodniej kultury, religii, stosunków społecznych i stylu życia. Rosjanie nie tylko nie chcą naśladować zachodniej kultury, ale wręcz negują jej dorobek. W kontrze do niego budują swoją tożsamość.

Mocarstwo jak...

17397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jest to dobry i w miare obiektywny tekst rzdko spotykany w zakompleksionych rusofobia "wyssana z mlekiem mathi" innych mediow i autorow polskich. Tylko jedna rzecz jest dla mnie problematyczna - "racjonalnosc Zachodu". Na jakiej podstawie uwaza Pan, ze tzw "Zachod" po wszystkich przeszlych, terazniejszych i przyszlych wojnach jest racjonalny ? Z mojej "zachodniej toczki zrienia" na Zachodzie panuje tylko inny typ irracjonalizmu/emocjonalizmu - i to "vsio" bo jak mozna ryzykowac nazwanie wypraw irackich, libijskich racjonalnymi ? Czy tez nasz system wartosci monetarnych ?

Zacytuję frazę z czasów słusznie minionych- A u was /u nas?/ biją murzynów ! Relatywizowanie jakiejś oceny przez odwracanie kota ogonem z pewnością nie jest uczciwym zamknięciem rozmowy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]