Reklama

Rosja w pułapce wiecznej tajemnicy

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Wielu ludzi z Zachodu sądzi, że właściwy Rosji sposób widzenia świata czyni z niej nieprzeniknioną zagadkę. Czy to prawda?
Władimir Putin w cerkwi w Otradnoje koło Woroneża. Boże Narodzenie w obrządku wschodnim, 7 stycznia 2015 r. Fot. Alexei Druzhinin / AP / EAST NEWS
R

Rosyjska klasyka głosi, że „prawdę” da się wyrazić tylko treściami metafizycznymi, teologicznymi, a jej poznanie musi mieć charakter ponadrozumowy i irracjonalny. „Rosji rozumem się nie pojmie” – ile razy to słyszeliśmy?
Czy faktycznie rosyjska historia jest rozdarta, intuicyjna i zbudowana z paradoksów? W Rosji wciąż mamy do czynienia z silnym poczuciem odrębności, wyjątkowości względem reszty Europy. Poczucie to, zakorzenione w mentalności i kulturze, także dziś przejawia się w poczuciu szczególnego posłannictwa, jakie Rosja ma rzekomo do spełnienia, oraz w religijno-duchowym sposobie przeżywania własnych dziejów, przy równoczesnej ujemnej ocenie zachodniej kultury, religii, stosunków społecznych i stylu życia. Rosjanie nie tylko nie chcą naśladować zachodniej kultury, ale wręcz negują jej dorobek. W kontrze do niego budują swoją tożsamość.

Mocarstwo jak...

17397

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]