Reklama

Intelligenzaktion w Ciechanowie

Intelligenzaktion w Ciechanowie

01.03.2021
Czyta się kilka minut
MARCIN PRZEGIĘTKA, historyk: Wiosną 1940 r. z regionu Mazowsza Północnego do Dachau i Ravensbrück trafiło ponad 1200 osób. To była znaczna część tamtejszej inteligencji.
Zjazd absolwentek Seminarium Nauczycielskiego w Płocku, kwiecień 1936 r. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE
B

BARTOSZ DZIEWANOWSKI-STEFAŃCZYK: Według ustaleń badaczy pamięć komunikacyjna, oparta na kontakcie ze świadkami, obejmuje trzy pokolenia. Dziś odchodzą ostatni świadkowie II wojny światowej, a wiedza o niej jest coraz bardziej książkowa. Czytając Pańską pracę miałem jednak wrażenie, że stanowi ona substytut relacji rodzinnej. Kogo dotyczyła opisana przez Pana akcja Gestapo? Bo nie była to tylko inteligencja.

MARCIN PRZEGIĘTKA: Zacznę od skali. Nie znamy dokładnej liczby osób, które zostały aresztowane, ale wiadomo, że po aresztowaniach w rejencji ciechanowskiej do obozów Dachau i Ravensbrück wywieziono 1259 osób. Aresztowanych było jednak więcej – nieznana liczba osób zatrzymanych, raczej niewielka, została po kilku dniach zwolniona. Były to największe masowe aresztowania dokonane przez Niemców na terenie Regierungsbezirk Zichenau, rejencji ciechanowskiej....

18229

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]