Reklama

Sprawa pamięci

Sprawa pamięci

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Biada podrzędnym istotom, co wchodzą/ pomiędzy ostrza potężnych szermierzy. (Szekspir, Hamlet) Zanim jeszcze przeczytałem w poprzednim Tygodniku bardzo dobry artykuł Stefana Chwina o wypędzeniach, myślałem o temacie, który jest silnie pokrewny temu, co napisał Chwin. To sprawa pamięci - nie indywidualnej, a zbiorowej.
K

Kilka dni temu przypadkowo trafiłem w telewizji niemieckiej na amerykański dokument - był to fragment obszerniejszego przeglądu historii XX wieku. Podano w nim jako fakt niezbity, że prezydent Kennedy nie został wcale zastrzelony został przez Oswalda, ale że strzały śmiertelne padły z innego karabinu. Zdezawuowano w ten sposób raport Komisji Warrena, nie podając zresztą nazwisk osób, które miałyby podjudzać do mordu, sugerowano tylko, że chodziło o wzbierającą na amerykańskim Południu w środowiskach związanych z Konfederacją nienawiść do Kennedy’ego i niechęć wobec jego polityki. Z kolei z recenzji w “Heraldzie" dowiedziałem się o istnieniu książki, która metodą bricollage’u, czyli zestawiania faktów dowodzi, że instygatorem zamachu na Kennedy’ego był wiceprezydent Johnson.

Pamięć ludzka jest niesłychanie krótka. Gdy jedna generacja schodzi ze sceny życia,...

5811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]