Reklama

Ładowanie...

Sprawa pamięci

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Biada podrzędnym istotom, co wchodzą/ pomiędzy ostrza potężnych szermierzy. (Szekspir, Hamlet) Zanim jeszcze przeczytałem w poprzednim Tygodniku bardzo dobry artykuł Stefana Chwina o wypędzeniach, myślałem o temacie, który jest silnie pokrewny temu, co napisał Chwin. To sprawa pamięci - nie indywidualnej, a zbiorowej.
K

Kilka dni temu przypadkowo trafiłem w telewizji niemieckiej na amerykański dokument - był to fragment obszerniejszego przeglądu historii XX wieku. Podano w nim jako fakt niezbity, że prezydent Kennedy nie został wcale zastrzelony został przez Oswalda, ale że strzały śmiertelne padły z innego karabinu. Zdezawuowano w ten sposób raport Komisji Warrena, nie podając zresztą nazwisk osób, które miałyby podjudzać do mordu, sugerowano tylko, że chodziło o wzbierającą na amerykańskim Południu w środowiskach związanych z Konfederacją nienawiść do Kennedy’ego i niechęć wobec jego polityki. Z kolei z recenzji w “Heraldzie" dowiedziałem się o istnieniu książki, która metodą bricollage’u, czyli zestawiania faktów dowodzi, że instygatorem zamachu na Kennedy’ego był wiceprezydent Johnson.

Pamięć ludzka jest niesłychanie krótka. Gdy jedna generacja schodzi ze sceny życia,...

5811

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]