Reklama

Władcy pokoju dziecinnego

Władcy pokoju dziecinnego

30.01.2006
Czyta się kilka minut
W październiku minie osiemdziesiąt lat od chwili, gdy ukazał się "Kubuś Puchatek, dzieło 44-letniego już wówczas Alana Alexandra Milne'a, byłego redaktora "Puncha, wziętego dramaturga.
D

Dwa lata po "Kubusiu" pojawił się jego ciąg dalszy, czyli "Chatka Puchatka". Nim jednak czytelnicy otrzymali pierwszą z książek, której bohaterem był Miś o Bardzo Małym Rozumku, w 1924 roku Milne wydał tom wierszy zatytułowany "When We Were Very Young". A "Chatkę..." poprzedził w 1927 roku tom kolejny: "Now We Are Six".

Obie książki z wierszami, które otrzymaliśmy niedawno w nowym polskim przekładzie Michała Rusinka, łączy z najsłynniejszymi utworami Milne'a nie tylko czas powstania, nie tylko osoba ilustratora, Ernesta H. Sheparda, i nie tylko postać pluszowego misia, ale pewien trudny do nazwania fenomen; myślę o niesprecyzowanym (może na szczęście!) narratorze i adresacie. Syn autora, mający zresztą spore kłopoty z faktem, że identyfikowano go z postacią Krzysia, pyta słusznie w przełożonej na polski książce "Zaczarowane miejsca" o zawarty w tytułach obu...

4497

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]