Reklama

Spojrzenie w otchłań

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Chociaż od otwarcia archiwów NRD--dowskiej tajnej policji mijawłaśnie 15 lat, tych pięć magicznych liter, które niegdyś budziły paraliżujący strach - Stasi - nadal rozpala w Niemczech ogromne emocje.
W

W ten ciepły, zimowy wieczór wielka sala kinowa Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie była już zapełniona do ostatniego miejsca, a mimo to kilkuset chętnych, wyczekujących przed wejściem, głośno domagało się wpuszczenia choćby na miejsca stojące. I oni chcieli posłuchać, jak znane postacie opozycji demokratycznej w Niemczech Wschodnich będą dyskutować nad tym, czy słusznym było upublicznienie archiwów policji politycznej NRD, rozpoczęte w styczniu 1992 r.

Na zaproszenie Urzędu Gaucka/Birthler (instytucji zawiadującej archiwami, nazwanej tak od jej kolejnych szefów) i "Fundacji na rzecz pamięci o dyktaturze w NRD" przybyli w komplecie dawni opozycjoniści: pastor Rainer Eppelmann, dziś polityk CDU; dziennikarz Roland Jahn (znany z tego, że w 1982 r. demonstrował solidarność z polską "Solidarnością"); śpiewaczka i aktorka Eva-Maria Hagen; wreszcie pastor...

8780

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]