Reklama

Spojrzenie w otchłań

Spojrzenie w otchłań

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Chociaż od otwarcia archiwów NRD--dowskiej tajnej policji mijawłaśnie 15 lat, tych pięć magicznych liter, które niegdyś budziły paraliżujący strach - Stasi - nadal rozpala w Niemczech ogromne emocje.
W

W ten ciepły, zimowy wieczór wielka sala kinowa Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie była już zapełniona do ostatniego miejsca, a mimo to kilkuset chętnych, wyczekujących przed wejściem, głośno domagało się wpuszczenia choćby na miejsca stojące. I oni chcieli posłuchać, jak znane postacie opozycji demokratycznej w Niemczech Wschodnich będą dyskutować nad tym, czy słusznym było upublicznienie archiwów policji politycznej NRD, rozpoczęte w styczniu 1992 r.

Na zaproszenie Urzędu Gaucka/Birthler (instytucji zawiadującej archiwami, nazwanej tak od jej kolejnych szefów) i "Fundacji na rzecz pamięci o dyktaturze w NRD" przybyli w komplecie dawni opozycjoniści: pastor Rainer Eppelmann, dziś polityk CDU; dziennikarz Roland Jahn (znany z tego, że w 1982 r. demonstrował solidarność z polską "Solidarnością"); śpiewaczka i aktorka Eva-Maria Hagen; wreszcie pastor...

8780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]