Reklama

Spacer z Tischnerem

Spacer z Tischnerem

17.04.2016
Czyta się kilka minut
„Max Scheler pisze, że wolność łączy się albo też jest tożsama ze słowem »mogę«. Jestem wolny – to znaczy »mogę«” – przypomina prof. Tadeusz Gadacz w rozmowie z Adamem M. Cieślą, którą publikujemy w całości na stronie internetowej „Tygodnika”.
Okładka dodatku: Tischner. Drogi do wolności Fot. Andrzej Surdziel / AGENCJA GAZETA
F

Filozof dodaje jednak: „Wiele zależy od tego, jak owo »mogę« rozumiemy. Scheler zwraca uwagę na głębszy aspekt tego słowa, wskazujący nie tyle na możliwości, które możemy realizować, co raczej na inne wyrażenie: »chcę«. Mogę – to znaczy chcę coś zrobić. Świat się dziś zmienił, zniknęło wiele ograniczeń: można wyjeżdżać, pracować, kształcić się niemal wszędzie – ale po co? I to jest właśnie motyw, który celnie opisał ks. Tischner, analizując najpierw negatywne doświadczenie wolności, a potem doświadczenie wolności, którą nazwał »nieszczęsnym darem«”.

„Pamiętam – mówi prof. Gadacz – moje przejście, spacer właściwie, z księdzem Tischnerem po krakowskim Rynku zaraz na początku stanu wojennego, kiedy mieszkańcy miasta przychodzili tu masowo, aby demonstracyjnie przespacerować się wśród oddziałów ZOMO. Gdy potem wróciliśmy do jego mieszkania przy św. Marka, zadzwonił jakiś zagraniczny dziennikarz, który powiedział: »Nigdy nie widziałem tak wolnych obywateli, jak dziś na krakowskim Rynku«. I to jest właśnie to samo doświadczenie. Jest jednak negatywny skutek, związany z takim doświadczeniem wolności. Mianowicie, że kiedy nagle się okazuje, iż wolność jest możliwa, wielu ludzi nie jest w stanie jej zagospodarować”.

Pełen tekst wywiadu Adama M. Cieśli z prof. Tadeuszem Gadaczem publikujemy w internecie. Na stronach niniejszego dodatku przedstawiamy natomiast trzech laureatów tegorocznej Nagrody im. Tischnera – jedynego chyba wyróżnienia w Polsce przyznawanego równocześnie za wysiłek intelektualny i działalność społeczną. Są nimi: o. Jan Andrzej Kłoczowski, ks. Józef Krawiec oraz Jerzy Sosnowski. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]