Reklama

Ładowanie...

Śmierć po raz trzeci

Śmierć po raz trzeci

10.01.2016
Czyta się kilka minut
Skąpa depesza kondolencyjna Putina, zamieszczona na stronie internetowej Kremla w związku ze śmiercią szefa rosyjskiego wywiadu wojskowego gen. Igora Sierguna, zwróciła uwagę na serię nagłych zgonów osób związanych z operacjami „Krym” i „Donbas”.
K

Kilka dni wcześniej zmarł 52-letni gen. Aleksandr Szuszukin, a 11 grudnia w szpitalu w Moskwie umarł 62-letni były mer Sewastopola Walerij Saratow. Ta czarna seria wywołała falę domysłów w rosyjskich mediach społecznościowych (prasa nie wychodziła w związku z wakacjami noworoczno-świątecznymi).

Pożywką dla spekulacji jest kilka punktów, które łączyły te trzy osoby. Zmarły nagle w wieku 59 lat (oficjalnie z powodu przemęczenia) generał Siergun odpowiadał, wedle prasy, za przeprowadzenie aneksji Krymu i ingerencji w Donbasie. Był jedną z osób bezpośrednio informujących Putina o biegu zdarzeń. Jak pisze na blogu dziennikarz Piotr Szuklinow, „faktycznie był świadkiem i głównym wykonawcą wszystkich tajnych operacji Federacji Rosyjskiej na Ukrainie”. Szuklinow sugeruje, że „Siergun po prostu wiedział za dużo”; ta hipoteza powtarza się w komentarzach.

Jako szef „razwiedki” wojskowej Siergun – za udział w wymienionych akcjach – został przez Putina awansowany, a przez Zachód wpisany na listę sankcyjną. Podobnie jak gen. Szuszukin, zastępca szefa sztabu wojsk powietrznodesantowych, który w pamiętne dni, gdy „zielone ludziki” zalewały Krym, dowodził – według ukraińskiej prasy – powietrznodesantowym kontyngentem. Jako przyczynę jego śmierci wskazano „zatrzymanie akcji serca”. I jeszcze jedna tajemnicza śmierć związana z Krymem: Saratow, były mer Sewastopola, jeden z inicjatorów aneksji Krymu, miał umrzeć po nieudanej operacji. Po wydarzeniach „rosyjskiej wiosny” wycofał się z polityki. Co mu było? Nie wiadomo.

Może te przedwczesne śmierci nie mają ze sobą nic wspólnego. Może też nie ma z tym nic wspólnego przekazanie w tych dniach prokuraturze Holandii przez grupę dziennikarzy śledczych Bellingcat listy 20 osób mających związek z zestrzeleniem nad Donbasem malezyjskiego boeinga w lipcu 2014 r. Na liście są nazwiska rosyjskich wojskowych, a według autorów system rakietowy Buk, z którego zestrzelono samolot, przybył na wschodnią Ukrainę z 53. Brygady Wojsk Rakietowych z Kurska. Ale może to tylko przypadkowa zbieżność... ©

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]