Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Śmierć komunisty

Śmierć komunisty

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Bohater tej opowieści nie był postacią wybitną, nie tworzył historii - choć w pewnym historycznym momencie odegrał ważną rolę. A po latach osądził sam siebie.
Protest przeciw inwazji Układu Warszawskiego. Praga, 23 sierpnia 1968 r. / fot. Bettman / Corbis
2

20 sierpnia 1968 r. nie zapowiadał się w Pradze jako istotny. Było lato. Od kilku miesięcy Czechosłowacja przechodziła eksperyment "socjalizmu z ludzką twarzą". Od maja-czerwca zdawało się, że w partyjnym kierownictwie zwyciężyli "liberałowie". Można było wykorzystać koniec lata i wyjechać ze stolicy przed jesienią, która miała przynieść rewolucyjne zmiany, począwszy od nadzwyczajnego zjazdu partii komunistycznej. Tylko w partyjnych urzędach pracowano intensywnie, przygotowując się na zjazd i dyskutując np. nad tym, jak połączyć gospodarkę planową z mechanizmami rynkowymi.

Nikt nie zwracał uwagi na nietypową aktywność, jaką wykazywali niektórzy ważni urzędnicy. Na przykład wiceszef MSW i szef Służby Bezpieczeństwa Viliam Šalgovič. Popołudnie spędził on na rozmowach z wzywanymi do siebie funkcjonariuszami. Gdy później odtwarzano klucz, wedle którego Šalgovič...

13397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]