Reklama

Śmierć komunisty

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Bohater tej opowieści nie był postacią wybitną, nie tworzył historii - choć w pewnym historycznym momencie odegrał ważną rolę. A po latach osądził sam siebie.
Protest przeciw inwazji Układu Warszawskiego. Praga, 23 sierpnia 1968 r. / fot. Bettman / Corbis
2

20 sierpnia 1968 r. nie zapowiadał się w Pradze jako istotny. Było lato. Od kilku miesięcy Czechosłowacja przechodziła eksperyment "socjalizmu z ludzką twarzą". Od maja-czerwca zdawało się, że w partyjnym kierownictwie zwyciężyli "liberałowie". Można było wykorzystać koniec lata i wyjechać ze stolicy przed jesienią, która miała przynieść rewolucyjne zmiany, począwszy od nadzwyczajnego zjazdu partii komunistycznej. Tylko w partyjnych urzędach pracowano intensywnie, przygotowując się na zjazd i dyskutując np. nad tym, jak połączyć gospodarkę planową z mechanizmami rynkowymi.

Nikt nie zwracał uwagi na nietypową aktywność, jaką wykazywali niektórzy ważni urzędnicy. Na przykład wiceszef MSW i szef Służby Bezpieczeństwa Viliam Šalgovič. Popołudnie spędził on na rozmowach z wzywanymi do siebie funkcjonariuszami. Gdy później odtwarzano klucz, wedle którego Šalgovič...

13397

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]