Reklama

Śmierć Borysa Niemcowa: mord w cieniu Kremla

Śmierć Borysa Niemcowa: mord w cieniu Kremla

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Śmierć jednego z najbardziej znanych przedstawicieli antyputinowskiej opozycji – śmierć od kul wystrzelonych w plecy, przez nieznanego sprawcę – wstrząsnęła rosyjską opozycją i opinią międzynarodową.
Fot. Marsz żałobny ku pamięci Borysa Niemcowa, Moskwa, 1 marca 2015 r. Fot. Yuri Kadobnov / AFP / EAST NEWS
T

Tymczasem władze Rosji zachowują spokój i uprawiają grę pozorów. Nic nie wskazuje, by Kreml zmienił obraną taktykę – mówiącą, że opozycja to „piąta kolumna”, którą trzeba zastraszać i tępić. A resztę społeczeństwa otumaniać bajkami o potędze i konieczności obrony twierdzy, oblężonej przez zachodnich wrogów, którym nie wolno pozwolić na urządzenie Majdanu w Moskwie. To ta nienawiść, podsycana odgórnie, zabiła Niemcowa.
Zastrzelono go przed północą, w piątek 27 lutego, na moście łączącym podnóże kremlowskiego wzgórza z dzielnicą Zamoskworieczje, gdzie mieszkał. Zarejestrowała to kamera, ale znajdowała się na tyle daleko, że obraz jest nieczytelny i zapewne nie pozwoli zidentyfikować sprawców. Widać, jak z Niemcowem i towarzyszącą mu kobietą w pewnym momencie zrównała się jadąca powoli ciężarówka, która zasłoniła idących od strony jezdni. Po chwili zza ciężarówki ktoś wyskoczył i...

7043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]