Reklama

Smak sukcesu

Smak sukcesu

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Trzydzieści milionów. Tyle ton ziemniaków produkują rocznie rosyjskie przydomowe ogródki i działki w ramach autarkicznej gospodarki samowyżywienia.
EAST NEWS
W

Wyczytałem to w artykule „Ontologia ziemniaka. Przetrwanie w postsocjalistycznej Rosji” pióra nowojorskiej badaczki, który polecił mi inny tamtejszy przedstawiciel food studies – albowiem są miasta, gdzie za filozofowanie widelcem, jakie próbuje uprawiać autor waszego ulubionego kącika kulinarnego, dają profesury, granty i kubek z logo uczelni. Ziemniak przynajmniej do niedawna uchodził za symbol prymitywnej prostoty chłopskiego świata, brudnego i niskiego jak ziemia, z której go trzeba wykopać – w przeciwieństwie choćby do chleba, który nie dość, że uświęcony ewangelicznie, to wymaga wielu czynności w zawiłym łańcuchu współpracy i jako taki jest oznaką cywilizacji. A przecież aż korci, aby ktoś z historiozoficznym zacięciem pochylił się nad faktem, że jedna z najpopularniejszych odmian w Rosji to udacza, czyli po naszemu „sukces”.


Czytaj także:...

5954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]