Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Smak sukcesu

Smak sukcesu

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Trzydzieści milionów. Tyle ton ziemniaków produkują rocznie rosyjskie przydomowe ogródki i działki w ramach autarkicznej gospodarki samowyżywienia.
EAST NEWS
W

Wyczytałem to w artykule „Ontologia ziemniaka. Przetrwanie w postsocjalistycznej Rosji” pióra nowojorskiej badaczki, który polecił mi inny tamtejszy przedstawiciel food studies – albowiem są miasta, gdzie za filozofowanie widelcem, jakie próbuje uprawiać autor waszego ulubionego kącika kulinarnego, dają profesury, granty i kubek z logo uczelni. Ziemniak przynajmniej do niedawna uchodził za symbol prymitywnej prostoty chłopskiego świata, brudnego i niskiego jak ziemia, z której go trzeba wykopać – w przeciwieństwie choćby do chleba, który nie dość, że uświęcony ewangelicznie, to wymaga wielu czynności w zawiłym łańcuchu współpracy i jako taki jest oznaką cywilizacji. A przecież aż korci, aby ktoś z historiozoficznym zacięciem pochylił się nad faktem, że jedna z najpopularniejszych odmian w Rosji to udacza, czyli po naszemu „sukces”.


Czytaj także:...

5954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]