Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kartoflana historia Polski

Kartoflana historia Polski

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Ziemniak doczekał się swoich pomników w Biesiekierzu koło Koszalina i w Poznaniu. Dwa to stanowczo za mało jak na kraj, który tyle temu warzywu zawdzięcza.
DR KEITH WHEELER / SCIENCE PHOTO LIBRARY / EAST NEWS
W

W młodzieńczym poemacie Mickiewicza „Kartofla” święci niebiescy naradzają się, czy pozwolić Kolumbowi na odbycie podróży do Ameryki. Robią bilans strat i zysków – po jednej stronie jest niewolnictwo i wyniszczenie ludności indiańskiej, po drugiej rzesze pogańskich duszyczek do nawrócenia i bogactwa Nowego Świata. Szalę przeważa jednak inny skarb – ziemlanka, która „owoc z tysiącznego dająca porostu, wygłodzonych oraczów zachowa od postu”.

Masowe uprawy ziemniaka oddaliły od Europy widmo głodu. Fryderyk Engels twierdził, że upowszechnienie się kartofla jest największą rewolucją w dziejach od czasów epoki żelaza. Adam Smith zauważył, że skoro ziemniaki w Wielkiej Brytanii jego czasów były pożywieniem tragarzy i prostytutek, czyli najsilniejszych mężczyzn i najpiękniejszych kobiet, to muszą być o wiele wartościowsze niż zboża. Julian Ursyn Niemcewicz zaś w podobnym do Mickiewicza...

14874

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]