Reklama

Smak bezinteresowności

Smak bezinteresowności

24.02.2014
Czyta się kilka minut
„Pieniądz i władza ekonomiczna mogą być w rzeczywistości środkiem, który oddala człowieka od człowieka, zamykając go w perspektywie egocentrycznej i egoistycznej. (...)
T

Tak się dzieje, kiedy człowiek, utraciwszy nadzieję na perspektywę transcendentną, utracił także smak bezinteresowności, smak czynienia dobra tylko dlatego, że pięknie jest je czynić” – napisał papież we wstępie do książki prefekta Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerharda Ludwiga Müllera „Ubogi dla ubogich. Misja Kościoła”.

Franciszek po raz kolejny jest, by tak rzec... bardzo franciszkański. Przypomniała mi się modlitwa św. Franciszka, w której mowa jest m.in. o tym, że „dając – otrzymujemy” i szerzej – wezwanie do ubóstwa rozumianego nie tyle jako umartwienie, co uwolnienie. Wezwanie do porzucenia tych wszystkich „tobołów”, które z trudem gromadzimy latami, a których i tak nie możemy zabrać ze sobą nigdzie dalej.
Papież mówi też, że to, co posiadamy, ustanawia lub rujnuje naszą relację z innymi. Dobra różnego rodzaju mogą być tym, co nas łączy z innymi,...

2626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]