Reklama

Smak bezinteresowności

Smak bezinteresowności

24.02.2014
Czyta się kilka minut
„Pieniądz i władza ekonomiczna mogą być w rzeczywistości środkiem, który oddala człowieka od człowieka, zamykając go w perspektywie egocentrycznej i egoistycznej. (...)
T

Tak się dzieje, kiedy człowiek, utraciwszy nadzieję na perspektywę transcendentną, utracił także smak bezinteresowności, smak czynienia dobra tylko dlatego, że pięknie jest je czynić” – napisał papież we wstępie do książki prefekta Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerharda Ludwiga Müllera „Ubogi dla ubogich. Misja Kościoła”.

Franciszek po raz kolejny jest, by tak rzec... bardzo franciszkański. Przypomniała mi się modlitwa św. Franciszka, w której mowa jest m.in. o tym, że „dając – otrzymujemy” i szerzej – wezwanie do ubóstwa rozumianego nie tyle jako umartwienie, co uwolnienie. Wezwanie do porzucenia tych wszystkich „tobołów”, które z trudem gromadzimy latami, a których i tak nie możemy zabrać ze sobą nigdzie dalej.
Papież mówi też, że to, co posiadamy, ustanawia lub rujnuje naszą relację z innymi. Dobra różnego rodzaju mogą być tym, co nas łączy z innymi,...

2626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]