Reklama

Służby wszechmogące

Służby wszechmogące

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Dziwię się tym, co się dziwią powszechnemu zdziwieniu ujawnioną na dniach skalą permanentnej wszechświatowej inwigilacji.
Z

Zaprawdę, wszelkie gadki o nieuchronnych konsekwencjach „kultury obnażania" na fejsbukowych ścianach płaczu i wiedzy o potrzebach konsumentów nie mają wiele wspólnego z twardym jądrem nagiej prawdy, a imię jej: potencjalny totalitaryzm. Wciąż jeszcze niedokonany, ale narzędzia już naostrzone.
 Każdego można wrobić jak Królika Rogera, nie przymierzając. Nik nie podskoczy, nikt nie fiknie, ani zipnie. Fakt, że rząd Nowego Rzymu z Capitolu gromadzi wiedzę pozwalającą odtworzyć czyjąkolwiek rozmowę telefoniczną, wiedzieć cokolwiek o kimkolwiek w ciągu paru kliknięć, ot tak, na wszeki wypadek, nie budzi szczególnego zaufania, budzi przerażenie raczej. A przynajmniej powinien budzić – choć Amerykanie statystycznie są z tego zadowoleni, nic przeciwko nie mają, wszak wojna z terrorem ma swoje minusy, ale one im nie przesłaniają telewizora czy innej konsoli. Czipsa naszego codziennego...

2411

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]