Reklama

Ładowanie...

Słuchanie obrazów

15.06.2003
Czyta się kilka minut
Myśl nie nowa i nie moja, ale dla krakowskiego festiwalu winna stać się stałym mottem: nie ma w kinie nic gorszego niż za długi film krótki.
D

Dla festiwalowego widza, zmuszonego do spożywania hurtowych ilości filmów, najważniejsze są błyski, chwile przeżyte w poczuciu, że oto przez moment miało się do czynienia z dziełem, z cudem kina, że na tych kilkanaście sekund, może kilka minut, warto było czekać godzinami. Znosić nużące, sztucznie wydłużane na potrzeby ramówek telewizyjnych reportaże. Przetrwać egzaltowane próby ekranowej eseistyki. O tych błyskach, niekoniecznie zauważonych przez jury, chcę opowiedzieć.

Fabularne błyski

Dawno w Krakowie nie widziałem tylu dobrych fabuł, w tym przynajmniej jedną wybitną - „Całym sercem” francuskiego reżysera Nikolasa Birkenstocka. Rzecz to równie przejmująca, jak sławetna „Męska sprawa” Fabickiego, tyle że w tym przypadku pas zostaje zastąpiony... poezją. Wrażliwy chłopak podejmuje się wykucia na pamięć długiego i trudnego wiersza na szkolną akademię,...

8699

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]