Reklama

Mój dobry smok

Mój dobry smok

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy ginęli, nie informowano o liczbie zabitych osób, lecz o ilości śmiertelnych ofiar. Śmierć górnika nie jest śmiercią cywila; w oczekiwaniu żony górnika na jego powrót z pracy jest ten sam narastający lęk, co w kobiecie czekającej na wieści z frontu.
W

W dzieciństwie, kiedy wracałem z rodzicami na Śląsk otumaniony górskim powietrzem po dwóch miesiącach wakacji, ojciec otwierał szybę w samochodzie i pytał "poznajesz?", a ja zaciągałem się wyziewami pobliskich zakładów koksochemicznych i czułem ukojenie dziecka, które odnajduje zapachy domostwa. To był mój ukochany smród. Nocami kołysały mnie do niespokojnych snów zgrzyty dźwigów i pomruki maszyn, dobiegające jak jęki niewydojonych krów z pobliskiej Huty Batory. To był mój ukochany hałas. Wczesne ciemności zimowych popołudni rozświetlał ogień z wielkiego pieca Huty Kościuszko, doskonale widoczny z trasy tramwaju Chorzów-Bytom, grzaliśmy się samym jego widokiem, zahipnotyzowani tymi wątpiami wielkiej fabryki z płótna Adolfa Menzla. To był mój ukochany blask. Czułem, że śląska konurbacja, to wielomiasto bez końca, z horyzontem nadziewanym kominami i szybami, bez pól, gór i...

8402

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]