Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

03.04.2015
Czyta się kilka minut
„Także dzisiaj lud Boży, gdy napotyka na takich sędziów, cierpi z powodu osądu bez miłosierdzia. (...) A gdzie nie ma miłosierdzia, tam nie ma też sprawiedliwości” – powiedział Franciszek 23 marca, podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
K

Kiedyś podczas ogłoszeń parafialnych usłyszałem, jak zdenerwowany proboszcz mówił o ludziach, którzy wysypali nielegalnie śmieci przy wejściu na lokalny cmentarz, że powinni się oni obawiać kary, ponieważ „Bóg jest miłosierny, ale na sprawiedliwość też przyjdzie czas”. Nie pierwszy raz zetknąłem się z takim sposobem myślenia. Niestety bardzo często zdarza się, że jeśli ktoś mówi o miłosierdziu, to zaraz znajdzie się jakiś „groźny sędzia”, który przypomina o Bożej sprawiedliwości. Taki sposób argumentacji może mieć fatalne skutki. Włącznie ze stworzeniem w głowach ludzi wypaczonego obrazu Boga.
Bóg jest sędzią, który nie obraża się za nasze zło i grzechy, tylko zsyła na świat swojego Syna. A ten – przybijany do krzyża – mówi na chwilę przed śmiercią: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Tak, to prawda, że Bóg jest sprawiedliwy. Ale Jego sprawiedliwość wyraża się w...

1001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]