Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

12.05.2014
Czyta się kilka minut
„Wiele razy stajemy się w Kościele firmą produkującą przeszkody, aby ludzie nie mogli zyskać łaski. Niech Pan pozwoli nam to zrozumieć”

– powiedział papież 8 maja podczas Mszy sprawowanej w kaplicy Domu św. Marty.
Jako proboszcz doskonale dostrzegam osoby, które podchodzą do sakramentów usługowo, kierując się względami bardziej obyczajowymi niż osobistą wiarą. To spłaszczone podejście powinienem traktować jako wyzwanie. Chrystus nie pogardził domem Zacheusza, choć jego motywacje zobaczenia Jezusa nie były głębokie. Jego „dom” znajdował się na peryferiach wiary, o których dostrzeganie upomina się Franciszek. Jeśli my, duchowni, zdystansujemy się wobec nich, de facto zaprzestaniemy zwoływać Kościół (ekklesia, z gr. ek-kalein – „wołać poza”). Aby tego uniknąć, my księża, przed nawróceniem wiernych, potrzebujemy nawrócenia pastoralnego – dopowiada Franciszek. Jeśli w kancelarii pojawiają się osoby słabo praktykujące, a przykładowo chcą ochrzcić dziecko lub potrzebują zgody na...

1267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]