Ładowanie...
Słuchać, by słyszeć
Właśnie tak jest z wydarzeniami przygotowywanymi przez prof. Michała Bristigera. Z koncertami, które nie są zwyczajne - nie tylko dlatego, że dzieją się raz w roku. Wyjątkowy jest ich układ, myśl, dramaturgia, głębia. Podczas ubiegłorocznego spotkania w maju istotne było zderzenie dawnego (barok!) z późniejszym, zwłaszcza XX-wiecznym; głównym tematem była miłość w jej niemożliwym, tragicznym odcieniu. Zabrzmiały m.in. sonaty Domenico Scarlattiego, aria Penelopy z “Powrotu Ulissesa" Claudia Monteverdiego i inne kobiece lamenty - Kalipso (z opery “Ulisse" Dallapiccoli) oraz Dydony (Sigismondo D’India)...
W koncercie wrześniowym podstawą była także antyczna (grecka) mitologia. Oto Arkadia Henry Purcella, wypełniona muzyką i miłością (“Fairest Island", “If music be the food of love", “Music for a while"); Akteon podglądający boską Dianę, Ifigenia błagająca...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]