Reklama

Ładowanie...

Luigi Dallapiccola: "Ulisse"

21.11.2004
Czyta się kilka minut
Pierwszy był lament Kalipso z prologu opery w wykonaniu Marty Wyłomańskiej (sopran) i Macieja Grzybowskiego (fortepian), wykonany podczas koncertu De Musica w maju ub.r. Dalej nasłuchiwanie radiowej retransmisji koncertu. Wreszcie poszukiwanie jakiegokolwiek nagrania i... nieprzespane noce (i dni), podczas których dodekafoniczna muzyka Luigiego Dallapiccoli (1904-1975) wypełniała bez reszty ciało, obmywała je i wysuszała jednocześnie. Jak Itaka: dostępna i nieosiągalna, wytęskniona i odrzucana, wiecznie powracająca i niechciana.

“Ulisse" to bez wątpienia jedno z nielicznych arcydzieł operowych drugiej połowy ubiegłego wieku. Dallapiccola pracował nad nim osiem lat. Pisząc libretto sięgnął do źródeł homeryckich, tekstów Tomasza Manna, filmu opartego na “Odysei" (który oglądał w wieku ośmiu lat), projektowanego baletu (nad którym pracował z Leonidem Massinem), transkrypcji partytury “Il ritorno d’Ulisse in patria" Claudia Monteverdiego (którą zaadaptował na współczesną scenę w 1942 r.). Wszystko, jak sam przyznawał, filtrował też myślą Dantego (źródeł trzeba szukać także w powieści Joyce’a).

Premiera “Ulisse" odbyła się 29 września 1968 r. na scenie Deutsche Oper w Berlinie. Prezentowany dwupłytowy album jest zapisem koncertu z 6 maja 1975 r. w Grand Auditorium de Radio France. Po ostatnich akordach natychmiast rozległy się rzęsiste brawa. Nic dziwnego. Wyrzuciłbym jedynie skrzeczącą...

2018

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]