Reklama

Słowacki bohater

Słowacki bohater

06.03.2017
Czyta się kilka minut
Nasi południowi sąsiedzi będą mieć błogosławionego i także narodowego bohatera: 27 lutego papież podpisał dekret o męczeństwie salezjanina Titusa Zemana.
T

To pierwszy słowacki rzymskokatolicki sługa boży z czasu komunizmu. Urodził się w 1915 r., święcenia przyjął w 1940 r. Chwila próby przyszła, gdy władzę w Czechosłowacji przejęli komuniści i Kościół katolicki był bezlitośnie zwalczany. Ks. Zeman pomagał przedostać się za granicę młodym ludziom, którzy chcieli przyjąć święcenia, co w kraju było niemożliwe. W 1950 r. zorganizował dwie wyprawy przez zieloną granicę, przez Austrię aż do Włoch. Za trzecim razem, w 1951 r., wpadli: wraz ze swą grupą (był w niej też inny heroiczny ksiądz, Anton Srholec) Zeman został aresztowany, oskarżony o szpiegostwo i skazany na 25 lat. Karę odbywał w katorżniczych kopalniach uranu. Zwolniony po 13 latach, był już bardzo chory. Wkrótce zmarł, w wieku 54 lat. Do końca potajemnie odprawiał msze. „Nawet gdybym stracił życie, ale choć jeden z tych, którym pomagałem, został księdzem zamiast mnie, to nie...

1041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]