Reklama

Słoneczne wakacje

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Słońce pociemniało. Nowy cykl aktywności naszej gwiazdy znacznie się opóźnia. Czy jest to zwykły kilkumiesięczny poślizg, czy też czeka nas mała epoka lodowcowa?
/fot. Chrisna Louw / stock.xchng
N

Nie wolno tego robić bez specjalistycznego sprzętu, bo można uszkodzić sobie wzrok. Ale gdyby spojrzeć na słońce i porównać jego wygląd z niedawnym, można zauważyć to, co od kilku miesięcy niepokoi astronomów: słońce wyraźnie przygasło. Nie pojawiają się na nim prawie żadne plamy, czyli ciemniejsze obszary powiązane ze zmianą temperatur i natężeniem pola magnetycznego, które są dowodem większej aktywności naszej gwiazdy. Jest ich najmniej od początku XX wieku. Tak zwane rozbłyski - eksplozje o dużych energiach - są wyjątkowo rzadkie. Najsłabiej od 50 lat wieje wiatr słoneczny, czyli strumienie naładowanych cząstek, które nasza gwiazda wyrzuca w przestrzeń międzyplanetarną. Dlaczego?

Co wiemy, a czego nie

Aktywność słońca jest cykliczna i dość regularna. Każdy cykl trwa około 11 lat. W okresie najintensywniejszej aktywności...

8595

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]