Słoneczne wakacje

Nie wolno tego robić bez specjalistycznego sprzętu, bo można uszkodzić sobie wzrok. Ale gdyby spojrzeć na słońce i porównać jego wygląd z niedawnym, można zauważyć to, co od kilku miesięcy niepokoi astronomów: słońce wyraźnie przygasło. Nie pojawiają się na nim prawie żadne plamy, czyli ciemniejsze obszary powiązane ze zmianą temperatur i natężeniem pola magnetycznego, które są dowodem większej aktywności naszej gwiazdy. Jest ich najmniej od początku XX wieku. Tak zwane rozbłyski - eksplozje o dużych energiach - są wyjątkowo rzadkie. Najsłabiej od 50 lat wieje wiatr słoneczny, czyli strumienie naładowanych cząstek, które nasza gwiazda wyrzuca w przestrzeń międzyplanetarną. Dlaczego?
Co wiemy, a czego nie
Aktywność słońca jest cykliczna i dość regularna. Każdy cykl trwa około 11 lat. W okresie najintensywniejszej aktywności...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]