Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Sławny skorupiak

Sławny skorupiak

12.02.2018
Czyta się kilka minut
Rak marmurkowy – do niedawna znany jedynie specjalistom skorupiak – stał się bohaterem gazet.
ADAM OPIOŁA / WIKIPEDIA.ORG
W

W ostatnim wydaniu „Nature Ecology & Evolution” niemieccy naukowcy opublikowali jego genom. Jak się okazuje, raki marmurkowe powstały 25 lat temu dzięki genetycznej mutacji swojego amerykańskiego przodka, która pozbawiła go zdolności do rozrodu płciowego. Postawione w sytuacji bez wyjścia, raki wykształciły znaną u innych zwierząt (np. rozwielitek) zdolność do partenogenezy, czyli rozrodu z udziałem wyłącznie samic. Dzięki niej nie tylko przetrwały jako nowy gatunek, ale też stały się jednym z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych, szybko zasiedlającym wody słodkie Europy, Azji czy Madagaskaru. Trafiły tam z wielu prywatnych akwariów, w których rozmnażały się w niekontrolowany sposób. ©

Czytaj także: Szymon Drobniak: Gdy samiec jest zbędny

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]