Reklama

Słabość narzuconego prawa

Słabość narzuconego prawa

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Pięknie i trafnie pisze bp Grzegorz Ryś o nauczaniu Jezusa poprzez „nie tyle prze-kazywanie, co u-kazywanie”, a więc dawanie świadectwa własnym życiem.
I

I o Ewangelii, którą Król-Świadek głosi od ponad dwóch tysięcy lat. „W żaden sposób nikomu jej nie narzuca – nie sięga po argument siły czy narzuconego prawa”.

Chciałbym bardzo, aby taki właśnie był mój Kościół. By odwoływał się do ludzkich sumień, a nie przymusu prawnego. By zachęcał każdego do refleksji i namysłu nad systemem wspólnych nam wartości, którym warto być wiernym. By nie ustawał w przekonywaniu, dyskusji, próbie zrozumienia. Pragnę Kościoła, który dostrzega dobro w odmianie człowieka, gdy następuje z nieprzymuszonej jego woli, ze zdolności odróżnienia dobra od zła, a nie jest narzucona przepisami prawa. Nakazy i zakazy mogą jedynie zmuszać do pewnych zachowań. Nie odmieniają jednak tego, co wydaje się najważniejsze, własnej motywacji człowieka, jego wewnętrznych nakazów, jego sumienia.

872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]