Reklama

Skazanie i ułaskawienie

Skazanie i ułaskawienie

16.06.2009
Czyta się kilka minut
Partia to delikatny instrument, zarówno u władzy, jak i w opozycji. Nie jest dobrze, gdy wstrząsają nią konflikty do tego stopnia, że zanika jej efektywne przywództwo - to pokazuje przykład francuskiej Partii Socjalistycznej, gdzie walka frakcji doprowadziła do paraliżu (patrz: dramatycznie słaby wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego).
A

Ale nie jest też dobrze, gdy jedność partii jest jedynie wynikiem autorytarnego stylu przywództwa. Taka sytuacja panuje od zawsze w PiS. Od czasu do czasu podkreślają ją głośne upadki politycznych konkurentów Jarosława Kaczyńskiego (Jurek, Marcinkiewicz, Kaczmarek, Zalewski, Ujazdowski, Dorn). Teraz jej egzemplifikacją jest hałas wokół Zbigniewa Ziobry.

Były minister sprawiedliwości dopuścił się lekkiej krytyki sposobu prowadzenia kampanii do PE, za co został bezceremonialnie skarcony przez prezesa. Różnica z losem zgotowanym dawniejszym krytykom jest taka, że po przywołaniu do porządku i pokajaniu się Ziobro nie został odesłany na polityczny margines (ale też prezes tym razem nie bardzo mógł sobie pozwolić na takie potraktowanie oponenta: Ziobro zdobył w niedawnych wyborach 335 tys. głosów, co jest drugim wynikiem w kraju, nadto sondaże od dawna dają mu dużo...

1307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]