Reklama

Skazani na wielkość

Skazani na wielkość

08.05.2012
Czyta się kilka minut
Jeżeli Francuzi z Niemcami coś robią, trzeba do nich dołączyć choćby przez komin. Jest to ryzykowne, ale nieporównanie większym ryzykiem będzie pozostanie na zewnątrz.
C

CEZARY MICHALSKI: Unia pod wpływem kryzysu się nie rozpadła, ale zapanował chaos zarówno na poziomie diagnozy, jak też strategii dalszego postępowania. Jedni twierdzą, że plany głębszej integracji muszą być zamrożone, inni, że potrzebujemy „więcej Europy”. Ale nawet oni przyznają, że dla głębszej integracji trudno znaleźć przyzwolenie na poziomie „narodowych demokracji”. Jak z tego wyjść?

ZDZISŁAW NAJDER: Kryzys jest okazją, żeby sobie przypomnieć, jakie wartości stały u podstaw UE. Pierwszą z nich było życie ludzkie. Odrzucenie wojny i przemocy jako metod rozwiązywania konfliktów. Odejście od darwinowskiego naturalizmu, gdzie silniejszy organizm – w tym przypadku naród czy państwo – pożera słabszy.
Kolejną wartością były dla ojców założycieli wspólnej Europy tożsamości kulturowe (narodowe, etniczne). One też są chronione, bo UE to wspólnota wspólnot, a...

24138

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]