Reklama

Siła układu

Siła układu

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Z prof. Andrzejem Rzeplińskim z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka rozmawia Krzysztof Burnetko.
K

KRZYSZTOF BURNETKO: - W ub. tygodniu sąd wydał wreszcie wyrok w sprawie młodego człowieka z Kielc oskarżonego o sfałszowanie legitymacji szkolnej. Tyle że chłopak spędził wcześniej miesiąc w areszcie tymczasowym. Równocześnie sąd w Starachowicach utajnił ważny społecznie proces tamtejszych samorządowców oskarżonych o malwersacje. A w kraju powszechne jest już przekonanie, że sposób traktowania obywateli przez policję, prokuraturę, sądy zależy od ich pozycji społecznej.

ANDRZEJ RZEPLIŃSKI: - Ten popularny pogląd oddaje rzeczywistość. Dziedziczymy ją po PRL-u, kiedy nawet lokalni notable byli poza zasięgiem wymiaru sprawiedliwości, bo chronił ich I sekretarz miejscowego komitetu partii. Bywało, że kara ograniczała się do przeniesienia na inne stanowisko. Jeśli afery nie dało się już utrzymać w tajemnicy, organizowano w celach propagandowych...

19130

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]